Funda Aşkınoğlu ile holoterapi üzerine…

funda

 

Nefes eğitiminin bilinçaltıyla da bağlantısı olduğunu biliyor muydunuz? Geçmiş şifası yapmanıza yardımcı olduğundan haberiniz var mıydı? Açıkçası holoterapi eğitimi alana kadar benim de bu konuda pek bir fikrim yoktu.  Bakın bu konu hakkında neler konuşmusuz…

RÖPORTAJ: IŞIL EVRİM AKGÜN

Bilinçaltı nefes çalışması nedir?

Bilinçaltı nefes çalışması, diğer adıyla “Holoterapi” bilinci hızlı solunumla değiştirerek kişilerin bilinçaltı derinliklerini keşfetmelerini sağlayan bir tamamlanma çalışmasıdır.Holoterapi “bütünlenmeye giden / bütünlenme yolu” anlamlarını taşır.

Bu çalışmada yaptığımız solunum bizi nasıl bilinçaltına ulaştırabiliyor?

Holoterapi sırasında uygulanan hızlı ve derin solunum, zihin dalgalarını teta seviyesine getirir. Teta hali bilinçaltı ile ilgilidir. Teta, stresin hiç olmadığı, derin iç dünyamızda olduğumuz dalga boyutudur.

 Bilinçaltına inmek ne demektir?

Bilinçaltına inmek derken, bilinçaltını bilinçle tanımlamaktan söz etmiş oluyoruz. Bilinç olmadığında herhangi bir şeyi tanımlamak, hatta hayal etmek bile söz konusu olamaz.

 

Peki Holoterapide bilincimizi kaybetmiyor muyuz?

Hayır. Holoterapide bilinci bilinçaltı ile yan yana getiriyoruz. Kişi bilincini kaybetmiyor, gündelik gerçeklikle bağlantısı kopmuyor, birbirinden farklı iki gerçeklik olan bilinci ve bilinçaltını aynı anda yaşıyor. Bu, uyku ile uyanıklık arasındaki duruma çok benzer. Kişi bilinçli olduğu halde bilinç dışı da devreye girmiştir. Bu durumda olağanüstü bilinç halleri ortaya çıkmaya başlar. Kişi telkine açık hale gelir. İşte bu noktada geçmişte algılanmış olan birçok olumsuz kayıt dönüştürülebilir, düzeltilebilir ve bilinçaltına yeni ayar yapılabilir.

 

Buna fabrika ayarlarına geri dönmek diyebilir miyiz?

Evet, durum aynen böyledir. Beden ve zihin üzerinde zaman içinde oluşmuş, kişiyi orijinal formundan uzaklaştıran sapma ve arızalar giderilir.

Holoterapi hangi alanlarda hayatımıza etki eder?

Holoterapi hem fizik hem de duygu bedenimize etki eder. Cildin hızla gerilmesine bağlı olarak güzel görünme, toksinlerin hızla atılması, salgıları hızlanmış veya yavaşlamış olan hormonların dengelenmesi, enerji akışının aktive edilmesi, tüm organ ve hücrelerin yeniden yapılanması, harekete geçmesi ve orijinal formatına dönmesi fizik beden üzerindeki etkilerdir. Korkusuz bir yaşam, duygusal-zihinsel ve bedensel kontrol, düşüncelerin saflaşması-berraklaşması, derin huzur hissi, beslenme farkındalığı, gelişen ilişkiler, savaşmaktan ve rekabetten uzaklaşma, eski anlayışların salıverilmesi, yaşam amacını açığa çıkarma, uygun eşleşmeler, eşzamanlılıklar yaşama, kolaylaşan yaşam holoterapinin beklenen sonuçlarıdır.

Bilinçaltı ile çalışıldığından duygu bedenindeki değişimleri anlayabiliyoruz, fakat fizik beden üzerinde nasıl bu şekilde iyileşmeler görülebiliyor?

Holoterapi sırasında uygulanan hızlı ve tempolu nefesler çok kısa zamanda kanda yüksek oranda oksijen birikmesini sağlar. Bu, vücuttaki oksijen ve karbondioksit dengesi üzerinde yeni bir yapılanmaya, alkali dengelerinin ve vücut kimyasalının değişmesine yol açar, sempatik ve parasempatik sistemler harekete geçer ve tüm vücut yeniden yapılanmaya zorlanır.

 Holoterapi çalışmalarının botoks etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Holoterapi çalışmalarının daha ilk uygulamasından sonra bile vücut ısındaki bir derecelik ısı düşmesine rağmen bütün vüvut derisi üzerinde hafif bir yanma hissedilir. Cilt gerilir ve pembeleşir. Gözenekler sıkılaşır. Çalışma sonrasında kişi aynaya baktığında kendisindeki inanılmaz değişimin hemen farkına varır. Çalışmanın etkisi çok uzun saatler, haftalar boyu devam eder.

 Holoterapi çalışmaları herkes üzerinde aynı etkileri oluşturur mu?

Çalışmanın başarısı terapistten çok katılımcı ile ilgilidir. Kişi, değişime hazır olması, konsantrasyonu ve uygulamadaki başarısı oranında etkiler hisseder. Kendini ne kadar rahat bırakırsa o kadar başarılı bir çalışma olur. NefesTerapisti çalışmayı samimi, doğal, güven ve sevgi dolu bir ortamda yürütür.

 

Holoterapi çalışmalarını kaç seans öneriyorsunuz?

Holoterapi çalışmaları en az dört seans önerilir. Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı arttırılabilir.

 

Bir seans kaç saat sürer?

Bir seans yaklaşık 2-2.5 saat sürer. Nefes Terapisti ile danışanın karşılıklı konuşmalarının da önemli bir yer tuttuğu seanslarda Holoterapi uygulaması 10-15 dakika boyunca yapılır.

 

Seanslar sadece bireysel mi oluyor?

Bireysel olduğu gibi, toplu Holoterapi çalışmaları da yapıyoruz. Bireysel çalışmalarda danışanın ihtiyacına göre hareket ediliyor. Örneğin kilo problemi olan bir kişi ile bu konu üzerinde çalışılıyor. Grup çalışmalarında iseortak bir konu üzerinden seans yapılıyor. Bireysel seanslarını tamamlayanlara bir kez de grup çalışmasına katılmasını öneriyoruz. Grup çalışmaları kişiye yeni farkındalıklar kazandırıyor.

Holoterapi çalışmalarını kimler yönetiyor?

Bireysel Holoterapi çalışmalarını Nefes Okulu’ndan, Sn. Mustafa Kartal hocamızdan eğitim almış Nefes Terapistlerimiz yönetiyor. Sn. Mustafa Kartal hocamız toplu Holoterapileri veriyor. Okulumuzda eğitim veren tüm nefes koçları ve nefes terapistleri aktardıkları her deneyimi önce kendi hayatlarında yaşamış kişilerdir. Nefes çalışmaları, Nefes Okulu’muzdaki her eğitmenin hayatına dokunmuş ve yaşamlarının vazgeçilmez parçası haline gelmiştir.

 

Bir Cevap Yazın